fbpx

Protez Tırnak

Protez tırnak nedir?

Kendi tırnağınızın üzerine uygulanan Protez tırnak, tırnakları geç uzayanlar ve tırnaklarına şekil veremeyenler için hazır uzun tırnaklardır. Protez tırnak gerçek tırnağınızın üzerine bazı koruyucu maddeler konduktan sonra yapılır. Bu yüzden kesinlikle gerçek tırnağınıza zarar vermez. Protez tırnak için herhangi bir zaman sınırlaması yoktur. Düzenli olarak bakımları yapıldıktan sonra yaklaşık yarım yıl kadar kalabilir. Ayrıca istediğiniz zaman kolayca çıkarılabilir.

Protez tırnak; Bayanlar için çok kullanışlı bir tırnak türüdür. Takma tırnaklardan daha kullanışlı olan protez tırnak; her zaman kullanabileceğiniz ve oldukça estetik görünen bir tırnak çeşididir.

Protez tırnak sizden bir parça gibi olur fazlalık gibi hissetmezsiniz. Tamamen naturel bir görünümü olan protez tırnağa oje sürebilirsiniz. Hatta oje gerçek tırnaktakine göre daha kalıcı olur. Uzunluğunu arzunuza göre ayarlayabilirsiniz. Protez tırnağınız kimyasal maddelere temas etmemeli. Örneğin bulaşık yıkarken yada temizlik yaparken kesinlikle eldiven kullanmalısınız.Ayrıca ojenizi aseton içermeyen çıkarıcılar ile çıkarmalsınız. Bununla beraber şampuan yada sabun gibi maddelerden etkilenmez.

Kimler Protez Tırnak Yaptırabilir ?

 1. Özellikle tırnak yeme probleminiz var ve kendinize hakim olamıyorsanız protez tırnak yaptırabilirsiniz.
 2. Kırılgan tırnaklara sahip kadınlar için idealdir.
 3. Tırnak uzatmaya zaman ayıramayan iş kadınları için idealdir.
 4. Müzik, dikiş gibi tırnakların yoğun olarak kullanılacağı işlerde çalışanlar yaptırabilir.

Kimler Protez Tırnak Yaptıramaz ?

Tırnaklarında yada ellerinde mantar gibi zührevi hastalıkları olan kişilere protez tırnak yapılmamaktadır. Ancak tedavi edilip tamamen kurtulduktan sonra uygulanabilir.

Protez Tırnak Uygulaması Nasıl Yapılır?

 1. Protez tırnak; her el ve tırnak cinsine uygulanabilir.
 2. Protez tırnak yaptıracak kişilere öncelikle tırnaklarının yapısında bir takma tırnak yerleştirilir. Fakat bu tırnak bütün yüzeye yapıştırılmaz. Uç kısmını kaplayacak şekilde uca doğru yapıştırılır.
 3. Tırnak yapıştırıldıktan sonra; takılan tırnağın, kendi tırnağınızın seviyesinde törpülenmesi gerekir. Arada yükseklik farkı olmamalıdır. Yüzeyin eşit hale gelmesi gerekir.
 4. Tırnak yüzeyi törpü ile eşitlendikten sonraakrilik kullanılır. Akrilik ve jel olmak üzere 2 çeşit uygulama vardır. Fakat en çok kullanılan akrilik işlemdir.
 5. Tırnak yüzeyine akrilik uygulamasından sonra; pürüzlü bir hale gelir. Bu yüzden tırnak yüzeyine tekrar törpü işlemi yapılmalıdır. Törpü yapılarak parlatılması sağlanır.
 6. Tırnaklarınız canlandırıldıktan sonra; oje sürüp günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Bu işlem 1,5 saat sürebilir.
 7. Protez tırnak uygulandıktan sonra; 1 ay süre içerisinde yenilenmesi gerekir. Yenilenme yapılmasının nedeni; dipten kendi tırnaklarınızın uzamasıdır. Bu yüzden tekrar dolgu maddeleri yapılarak yenilenmelidir.

Protez Tırnak Nasıl Çıkartılır?

Protez tırnaklarından bir süre sonra sıkılan bayanlar olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda; yaptırdığınız yere giderek yardım alabilirsiniz. Uygulama yaptıkları malzemelerin benzerleriyle rahat bir şekilde, takma tırnakların yerinden çıkmasını sağlayabilirler. Takma tırnak çıkarıldıktan sonra; tırnak yüzeyinde olan incelme kalıcı değildir. İncelen tırnak yüzeyi bir müddet sonra kendine gelecektir. Evde protez tırnak çözmek ve çıkarmak çok zordur. Bu işlem için üretilen özel sıvılar vardır. Kendiniz bu tırnakları çıkarmaya kalkarsanız; kalıcı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Tırnakların soyulmaması için bu müdaheleyi kendiniz yapmamalısınız.

Protez Tırnak Çeşitleri 

Jel tırnak; Bu yöntemde tırnağa jelimsi bir sıvı uygulanıyor. En çok tercih edilen ve en dayanıklı yöntemlerden biridir.

Bu jel sıvı üç kademe de uygulanıyor. İlk olarak sürülen jel sıvı tırnağı sabitlemek için kullanılıyor. İkinci olarak daha kıvamlı bir jel sürülüyor. Bu jel ile tırnağa şekil veriliyor. Son olarak sürülen jel ile tırnağa son bir rütuş yapılıyor. Bu son jel ile tırnak daha ışıl ışıl görünüyor.

Akrilik tırnak; Özel bir toz ve sıvı ile yapılan protez tırnak uygulamasıdır. Bu uygulama çok doğal görünmemektedir. Tırnak ucuna plastik tırnak yerleştirilip özel karışım ile tırnağın kalan kısmının doldurulması ile yapılır.

Dippig tırnak; Bu uygulama akrilik tırnak uygulamasına benzer. Tek farkı kokusuz olmasıdır. Ayrıca  tırnakların görünümü mattır.