fbpx

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon nedir ?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın etkili ve popüler bir yoludur. Bu yöntemde, yüksek enerjili lazer ışığı cilt üzerindeki tüy köklerine uygulanır. Lazer ışığı tüy köklerini hedef alarak ısıtarak yok eder ve tekrar çıkmasını önler.

Genellikle birden fazla seansta uygulanan lazer epilasyon, cilt tipine, tüy rengine ve kalınlığına göre farklılık gösterebilir. Uygulama sonrası ciltte hafif kızarıklık ve hassasiyet olabilir, ancak genellikle bu yan etkiler geçicidir. Lazer epilasyon, uzun vadeli tüy alma çözümü arayanlar için ideal bir seçenektir.

Uygulama öncesi:

Foliküldeki kıl kökü kılın oluşumunu tamamlamıştır ve kıllar kökle sıkı irtibat halindedir. Epilasyon için en uygun zamandır. Kıllar %15-%20 Oranında kalıcı olarak etkileneceklerdir.

Uygulama anı:

Uygulama anında verilen lazer ışını kıla rengini veren melanine duyarlı olduğu için enerji kıldaki melanin yardımıyla kıl köküne taşınır ve burada ısıya dönüşerek kökü hasara uğratılır.

Uygulama sonrası:

Cilt yüzeyinde kıl kalmaz. Kökle irtibatı kesilen kıl 3 ila 10 gün içerisinde deri yüzeyine çıkar ve dökülür.Kıllar kalıcı olarak etkilenmiş olur.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanabilir?

Lazer epilasyon 12 yaşından büyük kıl ve cilt yapısı uygun olan herkese uygulanabilir. Bu uygulamaların FDA onayı almış cihazlarla yapılması önemlidir.

Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

  • Lazer epilasyon cilt yapısı ve kıl durumu uygun olan tüm bölgelere göz çukuru hariç güvenle uygulanabilmektedir.
  • Bayanlarda bacak,kol,koltuk altı,genital bölge,bikini,göbek,bel,gögus ucu,el üstü,ayak üstü,çene,dudak üstü,boyun uygulama yapılan bölgelerdir.
  • Erkelerde sırt,omuz,göğüs,kol,bacak,koltuk altı,sakal üstü,boyun,ense,kulak,kas ortası,kas üstü,el üstü,ayak üstü uygulama yapılan bölgelerdir.
  • Göz çukuru hariç (ince ve hassas cilt yapısına sahiptir). Tüm yüz bölgesinde güvenle uygulanabilmektedir.

Uygulamalar sırasında mutlaka koruyucu gözlük takılmalı gözlerin lazer ışığından etkilenmediğinden emin olunmalıdır.

Lazer Epilasyon Uygulamasında Acı Hissedilir mi?

Dinamik soğutma sistemi olan cihazlarla yapılan uygulamalarda acı yok denecek kadar azdır. Genellikle hafif bir batma hissi duyulabilir. Bu his lastik çarpması hissi gibidir. Genellikle lokal anestezik kremlere gerek yoktur.

Fakat ağrı eşiği düşük kişilerde nadiren de olsa gerekebilmektedir. Kullanım şekliyle ilgili bilgiler uzmanlarımız tarafından kişilere verilecektir.

Lazer Epilasyon Uygulamasından Sonra Leke veya İz Kalır Mı?

Lazer epilasyon uygulamasından önce cilt rengi ve kıl yapısı doğru saptanmış kişilerde etkin ve güvenli doz seçimi yapıldığında herhangi bir leke veya yanık riski yoktur. Uygulama sonrasında 5-10 dakika bazen yarım saat süren kızarıklıklar oluşabilir. Dinamik soğutma sistemi cildin ısınmasına fırsat vermediği için yanık riskini ortadan kaldırmaktadır.