fbpx

Lazer Epilasyon Tedavisinde Dövme Hasarı

Kimyasal Peeling nedir?
21 Ocak 2019

Eğer lazer repilasyon tedavisi yaptıracağınız bölgede dövme varsa, unutmayın ki, dövmenin olduğu bölgenin 2cm dışına kadar lazerle tedavi edilemez.Bu demek oluyor ki örneğin bacağınızda dövme varsa, bacağınıza lazer epilasyon uygulanırken dövmenin üstü ve dövme dışında kalan 2cm alanda lazer epilasyon yapılamayacaktır. Aynı şekilde erkeklerde sırtta dövme varsa, dövmenin olduğu alandaki tüylere lazer tedavi uygulanamayacaktır.

Bunun asıl sebebi lazer enerjisinin siyah renk pigmentine odaklanmasıdır. Dövmenizin rengi ne olursa olsun, lazer dövmeye odaklanacak ve dövmeye ulaşırsa, çok fazladan enerji gönderecektir. Eğer dövmeniz renkli ise, lazer enerjisi onu anında siyah renge dönüştürecektir ve dövme üzerinde yara oluşmasını sağlayacaktır. Bu çok acı veren bir durum meydana getirir ve dövmenizi tamamen bozabilir.

Günümüzde dövme sadece açık alanlarda değil, kalıcı makyaj olarak da çok doğal görünümde kullanılabilmektedir. Bu sebeple uzman doktorunuzu bu konuda uyarmanız gerekmektedir. Örneğin renki dövme ile dudaklar daha belirgin hale getirilmekte yada göz altına gözü belirginleştirici hamleler yapılmaktadır. Dudaklarınızı belirgin hale getirmek için yaptırdığınız renkli dövmenin anında siyaha döndüğünü bir düşünün. Ne kadar kötü bir görüntü ortaya çıkar, öyle değil mi?

Lazerin en iyi çalıştığı alan, açık ten rengi ve koyu tüy rengidir. Aynı şekilde lazer dövmenizi de bir tüy gibi algılayacaktır ve etki edecektir. Bu durumda oluşacak kabarma ve cilt yüzeyine zarar verme gibi yan etkiler kalıcı olacaktır.