fbpx

Medikal Cilt Bakımı

Medikal cilt bakımı nedir?

Cildimiz güneş, soğuk ve hava kirliliği gibi pek çok dış etkene bağlı olarak yıpranır, canlılığını kaybeder. Medikal cilt bakımı, kişinin ihtiyacına göre dermokozmetik ürünler kullanarak cildi derinlemesine temizler, iyileşmeyi destekler ve cildi dış etkenlere karşı daha dayanıklı hale getirir. Gözenekler temizlenir, cilde canlılığı geri kazandırılır. Medikal cilt bakımı ile kişiler hem sağlıklı bir cilde kavuşur hem de arzuladıkları estetik görünüme sahip olur.

Medikal cilt bakımı nasıl yapılır?

Medikal cilt bakımı planlamasında öncelikle kişinin detaylı cilt değerlendirmesi yapılarak cilt yapısına göre aşamalar netleştirilir. Merkezimizde gerçekleştirdiğimiz medikal cilt bakımı işlemlerinde ilk adım temizlemedir, temizlemenin ardından buhar, gözenekleri arındırma ve nemlendirici maske evrelerine geçilir. Cildin yağ, kir ve makyaj kalıntılarından temizlenmesi sağlanır ve ölü hücrelerin arındırılması için peeling uygulanır. Daha sonrasında gözeneklerin genişleyerek yumuşamasını sağlayan buharlaştırma evresine geçilir. Siyah nokta ve yağlar iyice temizlendikten sonra besleyici ve nemlendirici maske uygulanır. Kişinin ihtiyacına göre ek işlemler de planlanabilir.

Uygulama yaklaşık 1 saat sürer. Kullanılan ürünler cilt tipine göre farklı seçilerek kişiye uygun tekniklerle uygulanır. Sivilceli ve yağlı cilt tiplerinde siyah noktaların arındırılması sağlanarak, profesyonel ürünlerle cildin yağlı görüntüsü matlaştırılır. Kuru ve nemsiz cilde sahip kişilerde ağırlıklı olarak nemlendirici maskeler ve vitamin içerikli ürünler kullanılır.

Medikal cilt bakımı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Medikal cilt bakımında cilt yenilenir ve ölü hücreler ortadan kaldırılır, tedavi sonrasında cildiniz dış faktörlere karşı savunmasız kalabilir. Bu sebeple cildinizin korunmasına özen göstermelisiniz. Medikal cilt bakımından sonra mümkünse 2 gün ciltte makyaj ürünleri kullanılmaması önerilir, böylece medikal cilt bakımı daha etkili hale gelecek, cildin kendini yenilemesi ve canlılığını koruması kolaylaşacaktır. Cildin korunması için medikal cilt bakımının hemen ardından fondöten ve pudra gibi ürünlerin uygulanması önerilmez, kullanmanız halinde gözenekleriniz kir ve makyajla kolayca dolabilir. Kullandığınız nevresim takımının hijyeninden emin olun, saçlarınızı toplayarak cildinizle temasını kesin. Yüz temizliğinde ise yıkamadan sonra kağıt havlu ile kurulamayı tercih edin. Güneşten mümkün olduğunca uzak durun. Bunlara dikkat edildiğinde hiçbir sorun yaşanmayacaktır.

Medikal cilt bakımı ne sıklıkta yapılmalıdır?

Cildin yenilenmesi, kirden ve makyaj ürünlerinden arındırılması, cilt sağlığının korunması için ayda 1 yaptırılması önerilir. Cilt bakımının düzenli aralıklarla yaptırılması yalnızca cildin estetik görünümü için değil aynı zamanda cilt sağlığının korunması için de gereklidir. Medikal cilt bakımı cildin genç kalmasını da destekler, yaşlanma karşıtı etki yaratır.

Günlük Cilt Bakımı İçin Öneriler

 1. Cilt tipine uygun ürünleri seçmek önemlidir.
 2. Çevreden biriken kirler, ter, yağ gibi kişisel salgılar ve dökülmekte olan ölü cilt hücreler temizlenmelidir.
 3. En hafif temizlemeyle bile bozulabilen cildin üst tabakasındaki doğal nemlendirme sistemleri nemlendiricilerle takviye edilmelidir. Genel kural olarak da nemlendiricilerin yüz ve vücut halen nemliyken kullanılması vücuttaki nemi hapsetmektedir.
 4. UV ışınlarının verdiği hasarı önlemek için yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır.
 5. Normal ciltlere sahip kişilerin bilhassa foto yaşlanma ve hasarı için tedavi edici ürünler kullanması önerilir.
 6. Kuru ciltlerde; kurutucu ve alkol içeren ürünler ciltten nemi söküp atacağı için tercih edilmemelidir.
 7. Hassas ciltlerde; yumuşak sabun içermeyen likit bir temizleyici sonrası gliserin , hiyalironik asit gibi ürünlerle formüle edilmiş nem kaybını azaltan nemlendiriciler kullanılmalıdır. UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu SPF15 ve üstü bir ürün yıl boyunca dışarıya çıkmadan yarım saat önce açıkta kalan alanlara uygulanmalıdır.
 8. Yağlı ciltlere özgün yağ bağlayıcı likit veya jel şeklinde temizleyiciler tercih edilmelidir. Krem bazlı, kakao yağı, lanolin içeren sabunlardan uzak durulmalı, losyon şeklinde suyu çekip tutan (humectane) maddeler içeren nemlendiriciler tercih edilmelidir.
 9. Ergenlik çağındaki gençlerde görülen hormon değişiklikleri nedeniyle yağlı ve akneye yatkın cildin temizliği ve doktor tarafından önerilen ürünlerin düzenli kullanılması önemlidir.
 10. Yağ içermeyen (oil-free) güneşten koruyucular tercih edilmelidir.
 11. Cildin fazla parlak görünümünden dolayı, yağı kurutmak için sert sabun, alkol, fırça, kese kullanılmamalıdır.
 12. Cilt temizliği günde 2 – 3 kezden fazla yapılmamalıdır.
 13. Karma cilt; kozmetik olarak T bölgesi; yüzün yağlı alanları olan yanaklar, alın burun ve çene daha fazla yağlıyken diğer alanlarda kuruluk gözlenir.
 14. Normal karma ciltler için olan temizleme ürünleri, yanaklar için nazik diğer bölgelerde daha sert etkililerdir. Yalnızca ihtiyaç duyulan bölgelere uygulanan nemlendirici T bölgesinde sivilceye yol açabilir.

Cilt Tipine Göre Güneş Koruyucu Kullanım Tablosu

TipCilt TürüSaç RengiÖzellikleriÖnerilen Güneşten Koruma Faktörü
Gündelik KullanımAçık Havada
IÇok beyazKızılKolay yanar, hiç bronzlaşmazspf 15spf 25-30
IIBeyazSarı, kestaneKolay yanar, hafif bronzlaşırspf 12-15spf 25-30
IIIBuğdayKestane, siyahBazen yanar, orta düzeyde bronzlaşırspf 8-10spf 15
IVEsmer (Akdeniz)SiyahAz yanar, iyi bronzlaşırspf 6-8spf 15
VKoyu esmer (Ortadoğu)SiyahNadiren yanar, yoğun bronzlaşırspf 6-8spf 15
VISiyahi (Zenci)SiyahHemen hiç yanmaz, koyu renklispf 6-8spf 15

Medikal cilt bakımı ağrılı / acılı bir işlem midir?

Hiçbir acı yada ağrı söz konusu değildir.

Medikal cilt bakımının yan etkisi var mıdır?

Ciltteki tahrişten dolayı bir müddet yanma hissi olabilir.